Ako vybrať šatníkovú skriňu?

Kupujete si ju len párkrát za život. Preto pri výbere šatníkovej skrine venujte pozornosť aj zdanlivo nedôležitým detailom. Aj tie prispievajú k pohodlnému používaniu a dobrej vnútornej organizácii. Zoznámte sa napr. so špeciálnymi úložnými priestormi, ako sú nohavicovník či kravatovník, ktoré vám môžu ušetriť miesto aj čas spojený s ukladaním oblečenia.

Kupujete si ju len párkrát za život. Preto pri výbere šatníkovej skrine venujte pozornosť aj zdanlivo nedôležitým detailom. Aj tie prispievajú k pohodlnému používaniu a dobrej vnútornej organizácii. Zoznámte sa napr. so špeciálnymi úložnými priestormi, ako sú nohavicovník či kravatovník, ktoré vám môžu ušetriť miesto aj čas spojený s ukladaním oblečenia.

Doba čítania 11 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Výber podľa materiálu

Drevo

Nie je drevo ako drevo. Na trhu nájdete kvalitné pevné šatníkové skrine z masívu alebo drevotrieskové dosky a tenkého plátu dreva, teda dyhy. Také šatníkové skrine bývajú na prvý pohľad na nerozoznanie od pravého dreva a ich veľkou výhodou je tvarová stálosť.

Obľúbené sú tieto varianty:

Lacnejší variant predstavuje fóliovaná drevotrieska, ktorá patrí medzi veľmi tvrdé a odolné materiály s homogénnou štruktúrou. Podobne ako pri masívnom dreve sa dajú tvarovať ako plochy, tak aj hrany. Celá doska sa potom polepí ochrannou PVC fóliou ľubovoľného dekoru, takže môže verne imitovať drevo a ďalšie povrchové úpravy s vysokou odolnosťou proti vlhkosti.

  • Dlhá životnosť

  • Nadčasový design

  • Vysoká cena

  • Náchylnosť k mechanickému poškodeniu

  • Nízka odolnosť proti vlhkosti - hrozí deformácia

Skrine z masívu Posuvné skrine z masívu Skrine z masívneho dubu Skrine dub sonoma Posuvné skrine dub sonoma Zrkadlové skrine dub sonoma Skrine dub san remo Skrine dub wotan Skrine wenge

Lamino

K obľúbenej a cenovo dostupnej alternatíve ďalej patria laminátové šatníkové skrine. Jedná sa o lepenú drevotriesku potiahnutú špeciálnym druhom papiera, ktorý sa zalieva melamínovou živicou. Vďaka veľkej ponuke dekorov a designov sa ľahko prispôsobí každej domácnosti.

  • Odolné proti vrypu

  • Jednoduchá údržba

  • Málo odolné proti vlhkosti - hrozí deformácia

Skrine z lamina

Textil

Skladacie, modulárne alebo látkové šatníkové skrine sa skladajú z nosnej, najčastejšie kovovej konštrukcie, na ktorej visí textilná časť. Niektoré skladacie skrine sú v podstate len jednoduchým policovým systémom, iné vzhľadom pripomínajú bežnú skriňu. Majú policovú aj tyčovú časť a tiež dvere, ktoré sa podobne ako pri stane zatvárajú na zips alebo suchý zips, a chránia oblečenie pred nečistotami či prachom.

Látkové šatníkové skrine

Kov

Kovová skriňa nebude pravdepodobne najčastejšou voľbou do spálne. Jedná sa o vysoko odolné prevedenie používané v šatniach na športoviskách či pracoviskách, kde slúži na bezpečné uschovanie oblečenia a obuvi. Kovové uzamykateľné prevedenie chráni osobné veci pred odcudzením.

Kovové skrine

Sklo

Ako výplňový materiál skriňových dverí a zrkadiel sa používajú mliečne sklá rôznej farby. Najčastejšie sa so sklenenými skriňami stretneme vo vstavanom prevedení. Sklenené výplne by mali byť z bezpečnostných dôvodov podlepené bezpečnostnou fóliou, ktorá v prípade rozbitia udrží črepy na svojom mieste.

Skrine so zrkadlom Posuvné skrine so zrkadlom

Dôležité parametre

Kvalita prevedenia

Dobre spracovaný model by vám mal vydržať celý život. Najdôležitejšie je stabilné spracovanie nosnej konštrukcie, ktorá zaistí, že sa skriňa nebude kývať. V ideálnom prípade by mala byť vybavená vyrovnávacími nôžkami a možnosťou pripevnenia k stene. Pri vstavaných skriniach sa oplatí investícia do pevnejšieho hliníkového rámu.

Životnosť zásuviek a výsuvných častí ovplyvňuje predovšetkým kvalita koliesok a pojazdov. Plastové modely začnú po čase vŕzgať, ale trvanlivejšie ložiskové kolieska vydržia jazdiť v tichosti po koľajniciach dlhé roky, čo je dôležité najmä pri šatníkových skriniach umiestnených v spálni. Užitočnou funkciou sú tiež dovieracie tlmiče, s ktorými sa dvierka aj zásuvky zatvoria vždy ticho a plynule.

Spôsob otvárania

Predovšetkým podľa dostupného priestoru okolo skrine vyberajte vhodné typy dverí. Na výber máte z troch hlavných vyhotovení:

Prvou možnosťou sú klasické skrine s otočnými dverami tiež nazývané ako krídlové. Tie zaberajú síce najviac priestoru pri otváraní, zato ich ale oceníte napr. pri upratovaní, kedy budete môcť nechať obe dvere otvorené dokorán.

Klasické dvere

To šatníkové skrine s posuvnými dverami nedokážu. Tieto dvere sa pohybujú na koľajničkách a ich hlavnou výhodou je priestorová nenáročnosť.

Posuvné dvere

Nakoniec môžete zvoliť aj skriňu so skladacími dverami. Jeden diel harmonikových dverí má dve krídla, ktoré sa pri otvorení zložia k sebe na jednu stranu, a vy tak získate prístup do celej skrine.

Počet dverí

Počet dverí je priamo spätý s množstvom úložných sekcií, ktoré sa za nimi skrývajú, a v zásade ovplyvňuje veľkosť skrine. Pri posuvných dverách je ideálny párny počet. Dverné krídla sa pohybujú po dvojkoľajnici, kde je v prípade párneho počtu otváranie oveľa efektívnejšie. Skriňa sa dá otvoriť na maximum, čo predstavuje približne polovicu šírky skrine.

Vnútorná výbava

Pokiaľ bude slúžiť na všetko vaše oblečenie, mala by mať policovú aj tyčovú časť. V prípade, že na drobné doplnky, ako sú spodné prádlo, ponožky či tielka, máte ešte samostatnú komodu, môže byť pre vás vhodnejšia skriňa s tyčou na ramienka.

Na úložný priestor do predsiene sa oplatí zaobstarať členitú šatníkovú skriňu s háčikmi na kabáty alebo tyčou, botníkom, zrkadlom, prípadne aj priestorom na sedenie ak tvorí skriňa celú predsieňovú stenu. Dôležitú úlohu zohráva aj váš štýl ukladania. Ak si potrpíte skôr na zložené oblečenie, zvoľte skriňu s rozsiahlou policovou časťou.

Výška

Skrine, najmä tie vstavané, môžu byť rovnako vysoké ako miestnosť, v ktorej stoja. Z malej plochy tak vyťažíte maximum úložného priestoru. Pre pohodlnú každodennú manipuláciu s oblečením v skrini by doska najvyššej police nemala presiahnuť hranicu 150 cm.

Ak budete do skrine ukladať kabáty, potrebujete aspoň 140 cm priestor. Ak ste vysokí, môže byť horná hranica ešte o niečo vyššia. Šatníkové skrine vyššie ako 200 cm skvele využijú priestor a v ich vyšších poschodiach môže byť uložené mimosezónne oblečenie.

Šírka

Šírka je pomerne individuálny parameter, ktorý ovplyvňujú nielen priestorové možnosti miestnosti, ale aj množstvo a typ oblečenia, aký budete do skrine ukladať. Pokiaľ si chcete do jednej police vyskladať štyri komínky tričiek vedľa seba, skúste si premerať ich veľkosť, nech viete, koľko priestoru zaberú.

Najužšie krídlové skrine dosahujú približne 80 cm, tie priestrannejšie môžu naopak presiahnuť 2 metre.

Hĺbka

Od prítomnosti a orientácie šatníkovej tyče sa ďalej odvíja aj hĺbka skrine. Pokiaľ je tyč rovnobežná s chrbtom skrine, mala by byť skriňa hlboká minimálne 60 cm. V prípade, že je tyč otočená kolmo, môže byť hĺbka iná, záleží na dĺžke tyče. Ak má skriňa len police, zvoľte takú hĺbku, do ktorej sa pohodlne zmestia aj najväčšie kusy zloženého oblečenia. Na bežné tričká budete potrebovať minimálne 45 cm.

Hrúbka stien

Či už zvolíte akýkoľvek materiál šatníkovej skrine, ideálna hrúbka prednej a bočnej steny by sa mala pohybovať okolo 18 mm. Tenšie spracovanie (väčšinou laminové) je náchylnejšie na poškodenie a horšie v ňom drží kovanie, ako sú pánty a úchytky. Zadné steny skrine alebo dna zásuviek môžu pritom byť aj o niekoľko milimetrov tenšie.

Nosnosť

S hmotnosťou pochopiteľne súvisí aj nosnosť. Tá sa ďalej rozkladá na jednotlivé sekcie políc a šatníkových tyčí. Samotná polica väčšinou unesie okolo 7 kg, šatníkové tyče na ramienka približne 10 kg. Konkrétne hodnoty sa pri jednotlivých modeloch líšia a často sa stáva, že v popise produktu vôbec nie sú.

Pokiaľ plánujete, že budete v šatníkovej skrini skladovať aj iné, výrazne ťažšie predmety, radšej zistite presnú nosnosť u výrobcu.

Hmotnosť

Veľkosť konštrukcie aj použité materiály budú mať rozhodujúci vplyv aj na hmotnosť skrine. Jednoduché textilné a modulárne skrine môžu vážiť aj menej ako 3 kg, to sa ale pochopiteľne odrazí na celkovej stabilite. Na druhom konci stoja drevené skrine vážiace mnohokrát aj viac ako 200 kg.

Rady na záver

  • Pre uvoľnenie miesta v skrini a zachovanie poriadku najprv všetko oblečenie vyberte von.

  • Roztrieďte si jednotlivé kúsky podľa sezóny nosenia aj obľúbenosti. Podľa známej japonskej spisovateľky a poradkyne v upratovaní Márii Kondo by ste si mali ponechať len také oblečenie, ktoré vám robí radosť. Ostatné darujte, predajte a opotrebované vyhoďte alebo inak recyklujte.

  • Pred poskladaním do skrine zapnite všetky gombíky a zipsy oblečenia. Utvorte kôpky a uložte do poličiek. Odevy však nevrstvite silou príliš na seba. Takto napchaté komíny sa rýchlejšie stláčajú.

  • Sezónne oblečenie môžete vložiť do nepoužívaného kufra, priehľadných plastových uzatvárateľných tašiek či kabeliek. Všetko uložte najlepšie na chladnejšie a suché miesto. Do tašky môžete pridať naftalínové guľôčky alebo avivážny obrúsok na ochranu proti škodcom.

  • S dobrou organizáciou vám ďalej môžu pomôcť priehľadné krabice, šatníkové organizéry či oddeľovače komínov.

Šatníkovú skriňu budete pravdepodobne využívať denne, preto sa môžu po stranách a v okolí úchytiek tvoriť šmuhy a nevzhľadné odtlačky prstov. Tých sa najlepšie zbavíte pomocou navlhčeného obrúska s trochou mydla. Drevený nábytok je náchylnejší na vlhkosť, preto použite špeciálny prípravok na drevo. Lakovaný povrch najskôr zbavte prachu a potom jemne pretrite navlhčeným obrúskom, vyhnite sa saponátom. Zrkadlá vyleštite utierkou z mikrovlákna, za použitia buď špeciálneho prípravku na sklo alebo teplej vody s pár kvapkami kuchynského octu.

Charakter priestoru

Výberu každej šatníkovej skrine by malo predchádzať starostlivé premeranie miestnosti, do ktorej chcete nábytok umiestniť. Pokiaľ kupujete klasický model s krídlovými dverami, pripočítajte tiež priestor na ich otváranie a uistite sa, že vám nebude prekážať pri pohybe dverí, okien, používaní vypínačov, zásuviek alebo radiátorov. Ak máte na skriňu vymerané dostatok miesta, kúpte si väčší model, pretože úložného priestoru nie je nikdy dosť.

Kto ju bude využívať

Je rozdiel, ak kupujete skriňu do chodby, v ktorej bude pravdepodobne rôzna kombinácia odevov a doplnkov, alebo detskú šatníkovú skriňu. V detských izbičkách sa skôr uplatní šatníková skriňa bez zrkadla, naopak s veľkým množstvom menších políc a zásuviek. Bohaté členenie úložného priestoru pomôže dieťaťu s organizáciou oblečenia. Šatníková skriňa pre ženu by mala byť dostatočne priestranná, členitá, ideálne so zrkadlom a osvetlením. Dobrým pomocníkom bude aj vešiak na šatky a sklopný alebo výsuvný nohavicovník. Rovnako tak muži ocenia mriežku na zavesenie nohavíc, alebo špeciálne ramienko na kravaty – tzv. kravatovník.

Ďalšie užitočné články